همه ما در فیلم ها یا در وسایل بزرگترهایمان چرتکه دیده ایم و به این فکر کرده ایم که بازهم این دستگاه کاربرد دارد یا آیا با وجود ماشین حساب کسی از چرتکه استفاده میکند؟ نه تنها کاربرد دارد بلکه جزء پرطرفدار ترین آموزش هاست و روی هوش و محاسبات کودکان و نوجوانان تاثیر خیلی مثبت دارد.

آموزش چرتکه

امروزه آموزش چرتکه دیگر برای محاسبات عادی و یا بازاری کاردبرد ندارد، چرا که دیگر ماشین حساب ها آمده اند. این روش که توسط ژاپنی ها ابداع شده بر این باور است که از سنین ۴ تا ۱۰ سال ۹۹ درصد پتانسیل هوش محاسباتی خود را افزایش می دهند. هر ساله مسابقات چرتکه زیادی در دنیا برگزار می شود .

اصولا آموزش چرتکه از یک روش اصلی پیروی میکند، که تصویر سازی ذهنی برای محاسبات چهار عمل اصلی ریاضی انجام می شود اما امروزه بین بیست تا سی روش آموزش ابداع شد. چرتکه بزرگسالان و کودکان متفاوت است و تنها وجه مشترک در تمامی آموزش های چرتکه، چرتکه ذهنی است. این محاسبه ذهنی به این صورت است  که کودک و یا فرد بزرگسال، چشمانش را می بندد، چرتکه را در هوا تصور میکند و با دو دستش شروع به محاسبه می کند. این کار باعث میشود که نیم کره چپ و راست فرد در آموزش چرتکه فعال شود و بتواند با سرعت و قدرت بیشتری به محاسبات ذهنی ریاضی بپردازد.

کاربرد چارتکه

افزایش و تقویت سرعت انتقال، توان و هوش و محاسبه، و میتوان برای جذب مشتری و افزایش شانس ثروت هم از آن استفاده کرد. یادگیرندگان چرتکه مهارت‌های شنوایی و حافظه تصویری عالی دارند. آنها به اعداد گوش می‌دهند، چرتکه را در ذهنشان تجسم می‌کنند و مسئله را حل می‌نمایند. تکرار این روش توانایی حفظ کردن و از بر کردن قوی را در افراد ایجاد می کند.

نحوه کارکرد

ما ابتدا از سمت راست اولین رقم عدد مورد نظرمان را وارد میکنیم یعنی به ازای هر رقم، همان تعداد از مهره های چرتکه از یکان، دهگان، صدگان و… را پایین میاوریم. سپس برای وارد کردن عدد بعدی به همان ترتیب، به ازای هر رقم تعدادی از مهره ها را پایین می آوریم اما زمانی که تعداد مهره های مورد نیاز ما کم و یا کافی نبود ما به ازای آن ۱۰ را نگه داشته و فقط یک مهره به مهره های سمت چپ آن اضافه میکنیم.

آموزش چرتکه به کودکان

دوره ی کودکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین دوره رشد آنها از نظر عاطفی، فکری، جسمی و از همه مهم تر علمی میباشد و یکی از بهترین روش ها آموزش چرتکه به کودکان است، که آنها را با نحوه انجام محاسبات به طور ذهنی آشنا میکند و عملکرد مغز را  بهبود میبخشد‌.

آنها قدرت تحمل‌پذیری را یاد خواهند گرفت. تمرین هر روزه روی چرتکه، صبر را به آنها می‌آموزد و به آنها کمک میکند تا فردایی بهتر داشته باشند. آنها قدرت تحمل‌پذیری را یاد خواهند گرفت.

هر وقت یک کودک یک مسئله را به صورت ذهنی حل می‌کند، در تمرکز کامل است. هر مسئله باعث می شود که کودک متمرکز تر، تیز تر و قوی تر شود. آنها شروع یه تجسم حرکت مهره‌ ها در ذهن می‌کنند و در این مرحله آنها از چرتکه به صورت دستی استفاده نمی‌کنند. با توانایی های عالی تمرکز نهایتا آنها شروع به بکاربردن منطق ریاضی در زندگی روزانه خود نیز می‌کنند.”

 

کلام پایانی

در آخر چرتکه فواید خوب و مثبتی روی ذهن خصوصا کودکان دارد و با بهره گرفتن از کلاس های آموزش  باعث افزایش تمرکز، مدیریت زمان، بالا رفتن قدرت تخیل و اعتماد به نفس ، بالا رفتن دقت و سرعت، بهبود درک مفاهیم ریاضی و… می شود.

یادگیری چرتکه به ما این فرصت را می دهد تا این حقیقت را درک کنیم و به ما روش شناسی میدهد که ریاضی هم میتواند به اندازه هنر، جالب و زیبا باشد.