دنیای امروز رو به فناوری پیش می رود و هر کسی که با کامپیوتر آشنایی نداشته باشد بی سواد به شمار می رود. ICDL این مشکل را حل کرده است! این یک مهارت هفتگانه و پایه کامپیوتر است که شامل هفت دوره آموزشی است. واژه ICDL مخفف International Computer Driving Licence که گواهینامه بین المللی یا مدرک بین المللی مهارت کاربردی کامپیوتر است، و امروزه با پیشرفت در عرصه ی تکنولوژی در همه ی سطوح زندگی و مهارت کار با  کامپیوتر به یکی از مهارت های مورد نیاز برای انجام امور روزمره تبدیل شده است.

دنبال کنندگان پس از گذراندن آن با مباحث زیر  آشنا می شوند:

۱– مفاهیم ابتدایی در فناوری اطلاعات (IT)

در این دوره فرا گیران مفهومی کلی از فناوری اطلاعات و کار با نرم افزار و سخت افزار رایانه و آشنایی با شبکه های اطلاعاتی و برنامه های کاربردی را می آموزند.

۲آشنایی با شیوه استفاده از کامپیوتر (windows)

در این بخش نحوه کار با سیستم عامل و انجام تنظیمات اصلی دلخواه خود را بر روی ویندوز  میتوان اعمال کرد، و کارهایی از قبیل مدیریت فایل های رایانه ای و پوشه و پرونده، حذف و… به راحتی انجام داد.

 

۳آشنایی با نحوه کار نام افراد واژه پرداز(word)

داوطلبان باید مفهوم برنامه های پردازش متن از جمله (Word) را بدانند و همچنین کاربرد روزانه آن را (ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی، کار با تصاویر و….) فرا گیرند.

۴آشنایی با مفهوم صفحه گسترده ها (EXCEL)

در این قسمت با مفهوم برنامه های صفحه گسترده از جمله (Excel)، و نحوه کار و کاربرد های روزانه آن را از جمله (ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی و…)  فرا گیرند، که برای این منظور یادگیری فرمول های مقدماتی ریاضی و کاربردی را نیز می آموزند.

۵آشنایی با نام افزار پایگاه داده ها (Access)

در این قسمت آشنایی با مفهوم با پایگاه داده و ایجاد و ویرایش پرس و جو ، و ایجاد جداول پایگاه داده ای را می آموزند.

۶ارائه مطالبPower Point)

در این قسمت داوطلبان باید بتوانند که از ابزار های (Power Point) و امکانات آن از قبیل ایجاد اسلاید ها و ویرایش و قالب بندی متن و از تصاویر درون به بهترین شکل استفاده کنند.

7- اطلاعات و ارتباطات ( خدمات اطلاعاتی شبکه – اینترنت و پست الکترونیک)

” در این بخش متقاضیان باید با مفهوم کلی اینترنت و برخی شاخص های امنیتی آشنا شوند و بتوانند که جستجوهای اینترنتی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. همچنین باید کار با صفحات اینترنتی را بطور کلی فراگیرند. در ضمن کار با پست الکترونیک تحت وب و همچنین نرم افزارهای پست الکترونیکی را نیز باید فراگیرند تا بتوانند به راحتی به ارسال و دریافت نامه های الکترونیک با پیوست و…. بپردازند.”

 نتیجه گیری:

در دنیای امروز که سطح علمی و توانایی های افراد رو به پیشرفت است، توانایی کار با برنامه و مهارت های کامپیوتر ضروری است.

دوره های آموزش ICDL این کار را راحت کرده و جزو رشته های آموزشی محبوب آموزشگاه ها است که افراد را با اصول و مبانی کامپیوتر آشنا میکند. مدرک ICDL یک مدرک بین المللی است. افراد بعد از گذراندن دوره های آموزش و گرفتن حداقل نمره قابل قبول و دریافت گواهینامه ICDL میتوانند یک مدرک بین المللی بگیرند و با استفاده از این مدرک در هر جای دنیا میتوانند برای آموزش پیشرفته تر اقدام کنند.