برنامه نویسی پایتون چیست؟

 

پایتون یک برنامه نویسی سطح بالا و تفسیری است .که توسط خیدو فان روسوم طراحی شده واولین بار درسال 1991 منتشر شد. ساختار زبانی ودیدگاه شی گرا درپایتون به گونه ای طراحی  شده که برنامه نویس امکان نوشتن کد منتطقی وواضح را برای پروژه ها میدهد .

پایتون مدل ها ی مختلف برنامه نویس از جمله شی گرا وبرنامه نویسی دستوری وتابع محور را پشتیبانی میکند وبرای مشخص کردن نوع متغییر ها از یک سامانه پویا استفاده میکند. پایتون توسط بنیاد نرم افزار پایتون مدیریت میشود.

نسخه های اولیه

درسال 1991فان روسوم کدی با برچسب 0/9/0 را منتشر کرد.

نسخه 0/1

نسخه0/2

کاربرد: سازمان های بزرگی از جمله یاهو گوگل ناسا وسرن استفاده میکنند ای تی ای  هم از پایتون برای برخی از اجزای خود استفاده میکند.

 

 جاسازی

پایتون با موفقیت در تعدادی از تولید های نرم افزاری مثل زبان فایل آغاز گر تعبیه شده. پایتون معمولا در بسته های 3d استفاده میشود.

امنیت اطلاعات

در صنعت ایمنی استفاده وسیعی از پایتون میشود مثلا درچند نمونه ابزار پیشنهاد شده توسط تامین امنیت و امنیت مرکزی اسکنر پایتون معمولا در توسعه کاربر مورد استفاده قرار میگیرد.

مقبولیت

در بسیاری از سیستم های عملیاتی پایتون یک استاندار است چون با بیشتر بخش های لینوکس اتقال داده میشود. از پایتون در ارتباط با برنامه نویسی های عادی و رایج نیز میتوان استفاده کرد.

طراحان و توسعه دهندگان

نرم افزار این توانایی را دارد که هردو گروه برنامه های کنسولی وگرافیکی با پایتون ایجاد کند زیرا پایتون به طور ذاتی این توانایی را ندارد تا یک فایل بایتری مستقل را از یک اسکریپت ایجاد کند.

پایتون یک زبان چسبنده است

کدهای پایتون یک خاصیت چسبندگی دارد به گونه ای که در بعضی موارد از زبان پایتون به عنوان یک زبان چسبنده نام برده میشود. 

پایتون برای انجام چه کارهایی مورد استفاده قرار میگیرد؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا و چند منظوره است که برای توسعه سایت های پویا نوشتن برنامه های دسکتاپ وتحلیل داده ها استفاده میشود اما اساسی ترین کاربرد پایتون در ارتباط با خودکار سازی و اسکریپت نویسی است به واسطه انکه از پایتون برای تعامل خودکار با مرور گر های وب برنامه های گرافیکی و پیکر بندی سیستم ها از طریق ابزار هایی مثل slate وansible  میتوان استفاده کرد.

ساختارو قوائد برنامه نویسی پایتون نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی ساده تر است .این عامل نشان دهنده محبوبیت پایتون است چرا که علاقه مندان به دنیا برنامه نویسی میتوانند اموزش پایتون را بدون هیچ گونه ترسی برای درگیر شدن با مفاهیم پیچیده شروع کند.

پایتون درمیان جوامع علمی محبوبیت فوق العاده دارد چون از ان برای محاسبات پیچیده و تحلیل های داده استفاده میشود. به طور دقیق تر دلایل محبوبیت ویژگی ها ومزایا ومعایب کاربرد ها نسخه های گوناگون تفاوت پایتون با سایر زبان های برنامه نویسی وضعیت اشتغال برنامه نویس های پایتون و… به این زبان پرئاخته میشود.

یکی از قابل توجه ترین مزایای پایتون این است که “کتابخانه” و “مفسر استاندارد” ان هم به صورت “دودویی” و هم “منبع ” به صورت رایگان دردسترس همه قرار میگیرد. بنابراین پایتون برای توسعه دهندگانی که نمیخواهند دغدغه هزینه بالا را داشته باشند گزینه ای خوب و جذاب باشند به شمار میرود.