زبان برنامه نویسی سی شارپ

 

سی شارپ زبان برنامه نویسی چند الگویی و منظم شده می باشد؛ زبان سی شارپ دارای مدل های مختلفی مانند: تابعی، امری، عمومی، شیء گرا و جزء گرا است. زبانی شئ پذیر است که از سطح بالایی برخوردار است و عضو خانواده چارچوپ دات نت شرکت مایکروسافت است.

 سی شارپ در واقع جزوه یکی از44 زبان برنامه نویسی است که توسط زمان اجرای زبان مشترک از چارچوب دات نت پشتیبانی میشود و در همه جا هم به وسیله نرم افزار ویژوال استودیو شناخته میشود. زبان سی شارپ زبانی برتر مایکروسافت برای ایجاد سیستم عامل ویندوز و ویندوزفون برای سیستم عامل تلفن های همراهی چون اچ تی سی ،مایکروسافت و نوکیا است.

چرا سی شارپ؟

  • زبانی شیء گرا است: شی ء گرا بودن سی شارپ به این معنی است که  امکان استفاده مجدد از برنامه های قابل نگهداری ماژولار و کدهای قابل استفاده را به ما میدهند.
  • عدم بروز مشکل در صورت ایجاد اختلال در حافظه: این زبان دارای قابلیتی برجسته در زمینه پشتیبان گیری است، و میتوان گفت مشکلات و اختلالاتی که در زبان سی پلاس پلاس، در بخش حافظه رخ میدهد ،سی شارپ هرگز دچار چنین خللی نمیشود.
  • توسعه سریع و راحت: سی شارپ دارای کتابخانه های classاست که این کتابخانه ها امکان پیاده سازی تعداد زیادی از توابع را میدهد؛همچنین این زبان، زبانی معتبر و گویا نزد برنامه نویسان مطرح جهان میباشد و دارای پیشینه تاریخی در جهان برنامه نویسی است.
  • مجموعه garbage خودکار: زبان سی شارپ دارای یک سیستم پرکاربرد است که برای پاک کردن و حذف تمام زباله ها در سیستم است که باعث جلوگیری از هنگ سیستم درحین کار می شود.
  • دارای کمبود انتخاب: هنگامی که ما در بستر مایکروسافت کار میکنیم، برای هرچیزی ابزار مخصوص داریم؛از طرفی دیگر ما نیازهای خودرا با ابزار مطابقت میدهیم و از آنها استفاده میکنیم. به همین دلیل سی شارپ زبان حمایتی مخصوص مبتدیان است.
  • یکپارچگی کامل: برنامه های کاربردی نوشته شده در فریم ورک  NET، یکپارچگی بهتری نسبت به دیگر فناوری های NET داردکه سی شارپ در CLR اجرا میشود که موجب ساده شدن آن با مولف های نوشته شده در زبان های دیگرمیشود.

آندرس هجلزبرگ، طراح زبان برنامه نویسی دلفی، سرپرستی تیم طراحان زبان سی شارپ را برعهده داشت؛ که به گفته او این زبان دارای دستوری شئ گرا مشابه سی پلاس پلاس است.

 

 

اهداف طراحی زبان سی شارپ:

 این زبان برای نوشتن برنامه ها برای سامانه های تعبیه شده و میزبان یا کاربر در نظر گرفته شده است، از سیستم عامل های بزرگ پیچیده فرا گرفته تا توابع اختصاصی بسیار کوچک. پشتیبانی از این زبان برای بین المللی شدن بسیار مهم است. این زبان در اصل برای استفاده در اجزای توسعه نرم افزار برای دستیابی به مزایای سامانه های توزیعی در نظر گرفته شده است.

زبانی برنامه نویس ساده و مدرن برای اهداف عمومی است.

آینده زبان برنامه نویسی سی شارپ:

 این زبان، زبانی پرکاربرد و پایدار تمام نشدنی است زیرا بعد مدتی شرکت مایکروسافت نسخه های آنرا آپدیت کرده و در اختیار کاربران قرار میدهد. سی شارپ به عقیده دیدگاه های مختلف چهارمین یا گاهی پنجمین زبان پرکاربرد است که دارای قدرت و محبوبیت و اعتبار در میان کاربران میباشد. در کشور ایران دو زبان جاوا و سی شارپ در بخش نرم افزار ها و وب سایت های سازمان های دولتی و خصوصی مورد استفاده بالایی قرار میگیرد.