زبان 3-6 سال

بدون دیدگاه

آیا تا به حال برایتان پیش امده که درشبکات اجتماعی با متنی انگلیسی مواجه شده و معنای آن را به خوبی درک نکرده باشید؟ یا شاید با فردی ملاقات کرده باشید که زبان مادری او با زبان شما متفاوت باشد؟ حتما برایتان پیش آمده که به سفرخارجی رفته و به دلیل عدم مهارت در صحبت کردن به زبان بین المللی به مشکل برخورده باشید.

بله! مشکلاتی از این قبیل ممکن است برای هریک از افراد جامعه با گسترش ارتباطات و به روز شدن زندگی ها به وجود بیایید.درجامعه ای که روز به روز و باسرعت به سمت پیشرفت و مدرنیته شدن پیش میرود، قطعا لازم است افراد قدرت برقراری ارتباط با جوامع وکشورهای دیگر را داشته باشند.

امروزه با فراگیر شدن زبان انگلیسی و بین المللی شدن آن میتوان با یادگیری این زبان به راحتی تمام مشکلات را حل کرد. با آموزش زبان میتوان به راحتی با هرفردی که زبان مادری مشترکی با او نداریم، ارتباط برقرار کنیم.

حال با روشن شدن اهمیت یادگیری زبان انگلیسی به نظر شما بهترین زمان برای یادگیری این زبان چه زمانی است؟

بسیاری از ما تا زمانیکه به مدرسه نرفته اییم یا حتی بعضا درمقاطع بالا تر و تا زمان دانشگاه هم به فکر یادگیری زبان نمی افتیم. حتی بعضی از والدین بر این باورند که فرزندان دلبندشان با یادگیری زبان در سن کم ممکن است خسته شوند، اما ما در اینجا به نکته ایی اشاره میکنیم که مالکم گلادول  (Malcolm Gladwell)  نویسنده و سخنران کانادایی در کتاب خود با عنوان منزوی (Outlier) می گوید: “برای آنکه چیزی را بسیار خوب یاد بگیریم که اصطلاحاً ملکه ذهن مان شود، باید حداقل ۱۰ هزار ساعت زمان برای آن صرف کنیم.” همچنین به مدت زمانی هم برای آشنا شدن با موضوع احتیاج داریم.

صرف چنین زمانی برای افراد در سنین بزرگسالی تقریباً ناممکن است. اما اگر یادگیری را از سن کودکی شروع کنیم آن ۱۰ هزار ساعت در سال های آغازین زندگی تا رسیدن به مرحله بزرگسالی پخش خواهند شد.

همچنین بسیاری از کار‌شناسان آموزش کودک معتقداند هرچه زبان دوم در سنین پایین ‌تری به کودک آموزش داده شود باعث موفقیت بیشتر او در یادگیری این زبان خواهد شد. طبق مقاله‌ای که در سال ۱۹۹۶ در نیوزویک منتشر شده، کودکی که بعد از ۱۰ سالگی شروع به آموختن زبان دوم کند احتمال اینکه بتواند بعد‌ها این زبان را به خوبی بومیان آن زبان صحبت کند کمتر خواهد بود. چون این کودکان در سنین زیر 10 سال آسان تر اطلاعات جدید را فرا می‌گیرند و یادگیری زبان جدید در این سنین در حالت ایده‌آل خود است.

با توجه به نکاتی که گفته شد، حال میدانیم کودکان دلبند ما درسنین پایین که سرشار از انرژی، هیجان و علاقه به یاد گیری هستند بسیار راحت تراز نوجوانان و جوانان مطلبی را یاد بگیرند و طی گذشت زمان آن موضوع را درک کنند. آنها بسیار راحت تر و زیبا تر وبدون لهجه میتوانند به زبانهای مختلف صحبت کنند.

در ادامه در مورد بعضی از فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان 3 تا 6 سال بحث خواهیم کرد:

  • یادگیری زبان توسط کودکان 3-6 سال باعث تقویت برخورد اجتماعی آنها و برقراری ارتباط قوی میشود. دکتر کاترین کینزر از دانشگاه کرنل(Cornell University) طبق یک آزمایش متوجه شد که کودکان چند زبانه امتیاز بیشتری نسبت به کودکان یک زبانه دارند. دکتر کینزل می گوید: کودکان چند زبانه دارای مهارت های اجتماعی بهتری هستند و به راحتی با دیدگاه های دیگران تعامل می کنند.
  • درک و آشنایی با فرهنگ های ملیتی مختلف. تعامل بین فرهنگ های مختلف موضوع مهمی ست که به وسیله زبان این ارتباط به وجود می آید و شما با یک زبان دوم یعنی زبان انگلیسی یکدیگر را درک می کنید. زبان و فرهنگ دو یار جدانشدنی هستند و شما با یادگیری زبان به درک عمیقی از فرهنگ و دیدگاه انسان ها در جهان می رسید.
  • افرادی که چند زبانه هستند در تصمیم گیری و انجام کارها موفق تر عمل میکنند. اسکن مغزی افراد دو زبانه نشان می دهد آن ها مقدار سلول های خاکستری بیشتری در سطح مشخصی از مغز دارند.
  • کودکان ذهن منعطف تر و با جذب بالاتری دارند. بعد از بلوغ توانایی یادگیری کاهش میابد. تحقیقات دکتر پاتریسیا در دانشگاه علوم ذهنی واشنگتن نشان می دهد نوزادان 8 تا 12 ماه علاوه بر تمرکز روی صداهایی که به زبان مادریشان می شنوند در صورتی که در معرض صحبت در زبان دیگری قرار بگیرند توانایی تشخیص آن زبان ها را خواهند داشت.
  • درصورتی که یادگیری زبان در سنین پایین آغاز شود می توانند در سنین بالاتر آن زبان را به صورت روان و بدون لهجه صحبت کنند. طبق پژوهشی از دانشمندان دانشگاه واشنگتن با موضوع “پروسه ادراک صبحت در کودکان”، با بالا رفتن سن افراد شانس تلفظ کردن زبان دوم همانند افراد بومی بسیار کاهش خواهد یافت.

با تمام اینها بهتر است ازفرصت استفاده کنیم و برای فرزندان خود که در سنین پایین ذهنی منعطف تر و حافظه ایی با جذب بالا دارند، برنامه ریزی کرده تا درآینده مشکلی از قیبل برقراری ارتباط و یاحتی سختی یادگیری زبان را نداشته باشند. ما میتوانیم با کمی تفکر برای کودکان خود آینده بهتر و روشنی را بسازیم.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.