زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی برای طراحی سایت در واقع همان زبان مخصوص برای رایانه میباشد؛ که مانند یک الگوریتم،تمام دستورات متفاوت ما را در رایانه اجرا می کند که موجب تولید نرم افزارهای جدید میشود . معمولا هر زبان برنامه نویسی دارای یک نرم افزار است که در محیط آن نرم افزار ما متن برنامه،اجرا،همگردانی و رفع اشکال میکنیم. بیشتر زبانهای برنامه نویسی  دارای قالب نوشته مانند دستوری و معناشناسی هستند.

وب چیست؟

نام دیگر وب یعنی همان شبکه جهانی wide web world  که مخفف www نامیده میشود، دقیقا همانیست که امروزه به آن اینترنت میگوییم. امروزه از طریق یک مرورگرو با اتصال به این شبکه ی جهانی، میتوانیم به تمام اطلاعات درون آن دسترسی یابیم.

 

برای مثال همانگونه که ما در دنیای واقعی خودمان میتوانیم یک زمینی را اجاره کنیم و ساختمان بسازیم،در دنیای وب هم همانگونه میتوانیم قسمتی از اینترنت را اجاره کنیم وسایت طراحی کنیم . به آن بخشی که ما روی اینترنت اجاره میکنیم و برای مدتی متعلق به ماست وی سایت میگویند. این گونه است که سایت ها زمین های ما درفضای اینترنت هستند که افراد مختلف استفاده های مختلفی میکنند.

طراحی وب چیست؟

در حال حاضربا مفهوم وب سایت آشناهستیم ، مثال دیگر همانطورکه در دنیای واقعی از گچ بری، رنگ، وسایل خانه و… برای دیزاین وزیبایی خانه استفاده میکنیم دراینترنت هم از ابزارهایی میتوانیم برای زیبایی سایت استفاده کنیم، درواقع در دنیای آنلاین ابزارهایی در اختیارما قرار داده شده و ما توسط آن سایتمان را طراحی و دیزاین میکنیم. در ساده ترین حالت ممکن تعریف وبسایت: هرآنچه که کمک میکند وبسایت ما بهترو زیبا تر دیده شود را طراحی وب میگویند.

 برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی یعنی نوشتن دستوراتی که یک سیستم مانند رایانه آنرا متوجه شود و آنرا گام به گام اجرا کند. همیشه زبان های برنامه نویسی قوانین، لغات و دستوراتی را در اختیار ما قرار میدهد تا بتوانیم با رایانه یا سیستم ارتباط برقرار کنیم. کسانی که علاقمند به کدنویسی و طراحی سایت هستند باید سعی کنند با توجه به نیاز جامعه و مشکلاتی که وجود دارد، نرم افزاری را طراحی کند که با استقبال عمومی روبه رو شود. زبان های برنامه نویسی که مورد استقبال زیادی از سوی کاربران قرار گرفته اند:

 

پایتون (python):

زبان برنامه نویسی پایتون در چند سال گذشته به عنوان اصلی ترین زبان برای یادگیری برنامه نویسی شناخته شده است که که از آن استفاده زیادی در در شرکت ها و سازمان های معتبر مانند گوگل،یاهو،ناسا، نوکیا و آی بی ام می شود. همچنین یادگیری این زبان بسیار ساده و آسان است که بهترین زبان برای افرادی است که قصد شروع برنامه نویسی را نیز دارند و از لحاظ بازار کار میتوان گفت دارای بازارکار بزرگ و قابل رشد است.

دلیل محبوبیت این نرم افزار دیتا تایپ های گسترده، دیتا تایپ های مدرن، کتابخانه های گسترده، دستورات قدرتمند و دیتا تایپ گسترده میباشد.

جاوا (java):

جاوا یک زبان برنامه نویسی شیء گرا میباشد که برای اولین بار توسط فرد جیمز گاسلینگ در شرکت سان مایکروسیستمز مطرح شد که حال یکی از زبان های برنامه نویسی مطرح در جهان است. یادگیری این زبان هم بسیار ساده اما نسبت به  پایتون کمی سختر است که بازار کار بزرگ و قابل رشد دارد و اندروید هم بصورت کامل برای رشد و توسعه برنامه های خود از جاوا استفاده میکند. برنامه های جاوا بصورت بایت کد میشوند و توسط ماشین های مجازی جاوا به کدهای ماشین تبدیل و اجرا میکند و بایت کدهای زبان جاوا را مطابق سیستم عامل کامپایل می کند.

زبان جاوا دارای 5 اهداف بود: زبانی ساده، شیء گرا و مشهور باشد، مطمئن و بدون خطا باشد، وابسته به معماری کامپیوتر نبوده و قابل انتقال باشد، کارایی بالایی داشته باشد و پویا باشد.

زبان جاوا مشابه سی پلاس پلاس میباشد اما از قابلیت های سطح پایین کمتری پشتیبانی میکند.

سی پلاس پلاس (c++):

در جهان امروزی از زبان سی پلاس پلاس در بیشتر نرم افزار های سیستمی استفاده میشود که زبانی همه منظوره،همگردان،دارای سطح میانی و شیء گرا میباشد.این زبان دارای قابلیت نوشتارآزاد، انواع داده ایستا،چند مدلی است. سی پلاس پلاس یک زبان جدا از سی است که درواقع بهبود یافته تر و قدرتمند تراز زبان سی است. کاربرد این زبان در صنعت فضایی، سیستم های معماری و بانکی، صنعت خودروسازی، صنعت بازی سازی، رباتیک و هوش مصنوعی، علم پزشکی، نرم افزار های مهندسی و… استفاده میشود. یادگیری این زبان نسبت به جاوا و پایتون سختر میباشد که بازار کار متوسطی را نیز دارد.

جاوا اسکریپت (javaScript):

زبانی که باعث افزایش کیفیت طراحی صفحات و کنترل صفحات زبان اسکریپت است که کدهای آن بسیار شبیه به زبان سی است. زبان جاوا حساس به حروف کوچک و بزرگ است که زبانی شیء گرا است که یادگیری آسان و راحتی داردو از نظر بازار کارقابل رشد است.

پی اچ پی (php):

پی اچ پی در آن دسته از زبان های پرطرفدار است. زبانی شیئ گرا میباشد که برای طراحی وب توسعه پیدا کرده است که معمولا از آن برای زبان عمومی نیز استفاده میشود. زبان پی اچ پی تا سال 2013میلادی بر 244میلیون وبگاه و2.1میلیون سرور وب نصب شده است. 

کد های پی اچ پی توسط یک سرور وب که که نرم افزار مخصوص پی اچ پی بر آن نصب باشد خوانده میشود که کد های پی اچ پی میتواند در کد html جای بگیرد. 

همچنین پی اچ پی یک نرم افزار آزاد است که تحت مجوز پی اچ پی نشر شده است، یادگیری آن آسان و ساده است؛و دارای بازار کار بزرگی است.

زبان (swift):

زبان برنامه نویسی swift زبانی متن باز و انعطاف پذیر از شرکت اپل میباشد، زبانی چند شیوه ای و از نوع کامپایلری است که از wathOST،macOS،IOS،tvOS توسط شرکت اپل ساخته شده است. که پر کاربردترین آنها IOS  میباشد.

زبان سویفت در سال 2014 در کنفراس جهانی توسعه دهندگان اپل موسم به WWDC معرفی گردید و در سال بعد به نسخه2 بروزرسانی شد. این زبان برنامه نویسی یادگیری متوسط و از لحاظ فرصت شغلی بازار کار بزرگی را نیز دارد.

سی شارپ (c#):

زبانی شئ پذیر است که از سطح بالایی برخوردار است و عضو خانواده چارچوپ دات نت شرکت مایکروسافت است. زبان سی شارپ یک زبان چند الگویی و منظم شده مدل های تابعی، امری، عمومی، جزءگرا میباشد.

سی شارپ در واقع جزوه یکی از44 زبان برنامه نویسی است که توسط زمان اجرای زبان مشترک از چارچوب دات نت پشتیبانی میشود و در همه جا هم به وسیله نرم افزار ویژوال استودیو شناخته میشود.

  زبان سی شارپ زبانی برتر مایکروسافت برای ایجاد سیستم عامل ویندوز و ویندوزفون برای سیستم عامل تلفن های همراهی چون اچ تی سی ،مایکروسافت و نوکیا است.

طراحان سایت به دو بخش تقسیم میشوند:

Frontend developer: طراحی قسمتی از سایت که کاربر آن را میبیند و به زبان های php ،java ،css میباشد.

Backend developer: طراحی ساختار سایت در پشت صحنه مانند بانک های اطلاعاتی، مکان نگهداری فایل ها و اطلاعات کاربران به زبان های python،ruby ،php ،asp نوشته میشود. و به طراحانی که از ساختار تا طراحی دیزاین و راه اندازی نهایی، طراحی سایت را انجام میدهند، full stack develope  گفته میشود.

اولین و مهم ترین قدم در طراحی سایت انتخاب زبان برنامه نویسی  مناسب برای آن است، بعد از آن باید مشخص باشد به چه امکاناتی در سایت خود نیاز داریم، واین امکانات با استفاده از کدام زبان برنامه نویسی قابل استفاده اجرا و استفاده است.

عملکرد یک طراح سایت مانند یک معمار است، وظیفه ی طراحی سایت و ساختار اصلی آن بر عهده طراح سایت است.