تاریخچه بورس:

 بورس کلمه فرانسوی است که به معنای کیف پول است که پیدایش بورس مربوط به قرن پانزدهم میلادی است.

 در آن زمان بازرگانان شهری در میدانی بنام تربوس در مقابل خانه بزرگ زاده ای بنام واندر بورس جمع میشدند و کالا های خودرا به حراج میگذاشتند و از آن پس به مکان هایی که مردم در آنجا برای حراج کالا تجمع میکردند و به مبادرت کالا میپرداختند، بورس میگفتند.

در واقع بورس تجمیع سرمایه و تامین مالی شرکت ها و پروژه های آنها در قالب یک سیستم بازار منسجم، پیوسته و شفاف است.

بورس چیست؟

بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار میگیرد.

انواع بازار ها:

بورس کالا:

بازاری است که در آن خرید و فروش کالاهای معین انجام میگیرد که بطور دائم فعال است؛ در این بورس، کالا و مواد اولیه معامله میشود که نحوه نام گذاری آن نام همان کالایی است که مورد معامله قرار میگیرد مانند بورس نفت و گاز.

بورس ارز:

این بورس در واقع کار با خرید و فروش پول های خارجی است که بازرگانان در کشور های پیشرفته فعالیت بالایی در این زمینه دارند .

بورس اوراق:

در بورس اوراق سهام، اوراق مشارکت و… مورد معامله قرار میگیرد. به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که بطور رسمی و دائمی در محل معینی تشکیل میشود که به آنها  “بورس اوراق بهادار”  میگویند.

فواید سرمایه گذاری در بورس:

کسب درآمد: اگر سرمایه در بورس سنجیده و آگاهانه باشد فرد سهام دار در دو نقطه سود میکند:

_دریافت سود نقدی

_افزایش قیمت سهام

امنیت و شفافیت در سرمایه گذاری: امنیت در سرمایه گذاری و برخوردار بودن از حمایت قانون و مقررات از بهترین مزایای مشارکت در بورس است.

ویژگی نقد شوندگی: نقد شوندگی یعنی یک دارایی را بتوان سریع به پول نقد تبدیل کرد که همین ویژگی باعث شده بورس را از بازار های دیگر به خصوص مساکن جدا کرده است و افراد زیادی را هم جذب خود کرده است.

حفظ سرمایه در برابر تورم: ارزش پول با توجه به گذر زمان کاهش میابد که اگر ما سرمایه خود را در جایی مناسب و مورد اطمینان سرمایه گذاری نکنیم، دچار ضرر خواهیم شد.سهام دارانی که سهام یک شرکت را خریداری کرده اند در تمام سودها و منفعت ها و ضرر های آن شریک هستند پس افرادی که اقدام به خرید سهام شرکت ها میکنند ، میتوانند سرمایه خودرا در مقابل تورم حفظ کنند.

  افزایش قیمت سهام (بازده سرمایه ای) و دریافت سود نقدی (بازده نقدی) عواملی هستند که سهامداران از آن طریق میتوانند در بورس سود کنند.

بطور کلی برای آغاز سرمایه گذاری در بورس و دریافت کد بورسی باید مراحل ذیل را طی کنید:

_اعتبار سنجی در سامانه سجام

_مراجعه به یک کارگزاری و ثبت نام در آن

_صدور کد معاملاتی یا بورسی

بورس

از جمله فعالیت هایی که نباید در بورس انجام شود:

_معامله در بورس با وام بانکی یا قرض ممنوع!

با توجه به گفته های کارشناسان بهتر است که با پول مازاد خود، در بورس سرمایه گذاری کنید چرا که وام بانکی دارای سود است و هرساله باید مقداری هزینه را صرف آن کنید که در نتیجه با توجه به محاسبات،

سودی که از بورس به دست می آید و مقدار هزینه ای که باید به بانک داده شود تقریبا یکسان است و در نتیجه ما سودی نخوایم داشت.

_افزایش سن در تقابل با ریسک پذیری:

این باور غلط در برخی از افراد وجود دارد که با افزایش سن ریسک پذیری کاهش میابد و ترجیح میدهند بجای سرمایه گذاری در بورس پول خودرا در بانک بگذارند چرا که ریسک آن کم میباشد؛ اما در حقیقت هیچ فردی با پس انداز در بانک و سود آن پولدار نشده است و در کشور هایی که میزان تورم بالا است با گذشت زمان از ارزش سرمایه کاسته میشود که در نتیجه افرادی که در بانک سرمایه گذاشته اند قدرت خرید خود را از دست میدهند.

_سرمایه زیاد:

بعضی از افراد دیگر هم به این معتقد هستند که برای شرکت در بورس حتما باید سرمایه کلان داشت و در غیر این صورت نمیتوان در بورس شرکت کرد و سهامدار شد و امتیاز را دریافت کرد. اما درست آن است فرادی هستند که با سرمایه ای کم سرمایه گذاری کرده اندو سود بسیار را شامل شده اند ؛ در نتیجه بورس نوجه زیادی به سرمایه فرد ندارد.

_خرید سهام شرکت های پر سروصدا:

بعضی از شرکت ها وجود دارد که دارای مشکلات داخلی هستند اما با جلب توجه و سروصدایی که در رسانه ها ایجاد کرده اند، سعی دارند آنرا بپوشانند. پس افراد در انتخاب شرکت نیز باید توجهات لازم را داشته باشند.

آموزش پیشرفته بورس:

حالا که با کلیات بورس و مفاهیم آن آشنا شدید و ساز پیدا کردید زمان آن رسیده است که با مفاهیم پیشرفته تری در این زمینه آشنا شوید.

تحلیل تکنیکال: 

در تمامی بازارهای بورس، فارکس و… به تحلیل کردن نمودار سهام، ارز، کالا یا… و تحلیل روندهای قیمتی بر اساس چارت و نمودار آن ها، تحلیل تکنیکال گفته میشود. که با برسی کردن تاریخچه و نمودار قیمتی میتوانید الگوهای ثابتی در صعود و نزول قیمت های هر چیزی ک مد نظر دارید پیدا کنید و در علم تکنیکال به برسی دقیق این الگوها و روند ها میپردازیم.

اما شما حتما باید بعد از یادگیری مفاهیم اولیه ی  تکنیکال به دنبال مفاهیم پیشرفته بروید.

مفاهیمی مانند استفاده از الگوهای RSI، ایچیموکو، میانگین متحرک، MACD، واگرایی ها و … که به شما در سیگنال های خرید و فروش سهام کمک خیلی زیادی میکنند و شما باید ویدئو های یا کتاب های مربوط به این زمینه را جستجو کنید بیایید و مطالعه کنید.

 

تحلیل بنیادی: 

اعتقاد که در تحلیل بنیادی وجود دارد این است که  ارزش ذاتی و حقیقی اوراق بهادار را میتوان با مطالعه و بررسی مواردی مانند محصولات، سودها، مدیریت، فروش و صورت های مالی شرکت ها و صنایع و سایر عوامل بنیادی بدست آورد.

تحلیلگران تکنیکال، تحلیلگران بنیادی را به خطا رفتن متهم نمیکنند. با این حال، اعتقاد دارند که تحلیلهاي بنیادی روشهاي طولانی و دشوار هستند.

در این تحلیل ابتدا سرمایه گذاران اقتصاد خرد و زیاد بازار را به عنوان کل، تحلیل و برسی میکنند و از این طریق زمان مناسب برای سرمایه گذاری را شناسایی میکنند، سپس به تحلیل صنایع و یا بخش هایی از اقتصاد میپردازند، که دارای چشم انداز است مناسبی هستند و زمانی که تحلیل گر به این نتیجه برسد که زمان سرمایه گذاری مناسب است پیش خرید و فروش سهمی را میدهد.

سرمایه گذاری در بورس همیشه سودها و زیان هایی را دارد و افرادی که سهام شرکت را خریداری کرده اند در منافع، سودها و زیان های آن شرکن شریک میشوند پس باید توجه داشت که خرید و فروش سهام با آگاهی کامل و همرا با آموزش های لازم در زمینه بورس انجام گیرد.